Historia

W latach powojennych na terenie powiatu Krosno Odrzańskie koniecznym stało się powołanie instytucji kredytowo-oszczędnościowej. Dlatego też w 1950 roku powstała Gminna Kasa Spółdzielcza, a podstawą jej założenia było zezwolenie z dnia 17.04.1950 r., wydane przez Bank Rolny Oddział Wojewódzki w Poznaniu.
W zebraniu założycielskim Gminnej Kasy Spółdzielczej, które odbyło się 22 kwietnia 1950 r., wybrano władze Gminnej Kasy Spółdzielczej oraz ustalono zakres działań nowopowstałej jednostki. Wzięło w nim udział 13 członków założycieli.
Terenem działania Gminnej Kasy Spółdzielczej było miasto i gmina Krosno Odrzańskie oraz gminy Dąbie, Korczyców i Wężyska.
Swoją pracę Gminna Kasa rozpoczęła 7 maja 1950 roku w siedzibie przy ul. Pocztowej 23, a podstawą gospodarczą były udziały złożone przez 35 członków.
Kolejne lata to systematyczny wzrost obrotów, ilości udzielanych kredytów a także ilości członków tak, by w swoje 10-lecie Gminna Kasa Spółdzielcza liczyła 2297 członków, a obroty sięgnęły 528 mln ówczesnych złotych
W 1961 roku uroczyście obchodzono na terenie Gminnej Kasy Spółdzielczej 100 rocznicę powstania pierwszych banków spółdzielczych w Polsce. W myśl tradycji historycznej przemianowano Gminną Kasę Spółdzielczą w Bank Spółdzielczy w Krośnie Odrzańskim.
W 1965 roku rozpoczęto pierwsze starania o zezwolenie na budowę nowej siedziby dla Banku Spółdzielczego. 27 lutego 1965 r., zapadła uchwał Rady Banku Spółdzielczego o rozpoczęcie starań o budowę nowego budynku.
W 20 lecie swojej działalności bank liczył 3884 członków.
W 1974 roku oddano do użytku nową siedzibę Banku Spółdzielczego przy ul. ZBOWiD 3, gdzie bank mieści się do dzisiaj.
W 1980 roku bank uroczyście obchodził 30-lecie swego istnienia i z tej okazji na podstawie starych dokumentów powstała Kronika Banku Spółdzielczego. Bank a także jego pracownicy otrzymali gratulacje i wyróżnienia od Banku Gospodarki Żywnościowej O/Zielona Góra i Urzędu Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim.
W roku tym nastąpiły także głębokie przemiany w życiu społecznym i gospodarczym w Polsce a co za tym idzie i w strukturach Banku Spółdzielczego.
Bank posiadał w tym czasie 2653 członków.
W chwili obecnej Bank Spółdzielczy działa na terenie trzech powiatów:krośnieńskiego, świebodzińskiego i sulęcińskiego oraz na terenie powiatów ościennych.
W 2013 roku Bank posiadał 1567 członków.

Wstecz

Najczęściej oglądane

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem